5G ‘yi Avrupa ve Çin geliştirip standartlaştıracak

Now Reading
5G ‘yi Avrupa ve Çin geliştirip standartlaştıracak

2020 yılında kullanıma sunulması beklenen 5 ‘inci nesil kablosuz ağ teknolojisi (5G) ile ilgili dev bir karar alındı.

Avrupa Komisyonu ve Çin, 5G teknolojisinin geliştirilmesi ve standartlaştırılması adına birlikte çalışma kararı aldı. Çalışmalar çerçevesinde iki gurubun kaynakları birbirlerine açık olarak sunulacak. AB’nin 5G PPP Association’ı ve Çin’in IMT-2020 (5G) Promotion Association’ı 5G’nin geliştirilmesi ve araştırılmasına adanmış durumdalar.

5G teknolojisi tüm nesneleri birbirine bağlayacak öğe olarak görünüyor. Açıkça arabalarınızın, evlerinizin, sağlık takipçilerinizin, giyilebilir cihazlarınızın ve daha pek çok şeyin sürekli olarak bağlı olması anlamına geliyor. Avrupa Komisyonu’nun belirttiğine göre 2020 yılında mobil internet trafiği, 2010 yılının 30 katı olacak. Bütün bu cihazların bağlanması da, devasa veri akışını kaldırabilecek yüksek hızlı mobil ağlara gerek duyulması anlamına geliyor.

4G performansında sıralamaya bakacak olur isek, Avrupa ; Asya ülkelerinin gerisinde kalmış durumda.  Güney Kore, Japonya ve Hong Kong listenin en başında yer alan üç ülke iken ABD ve birkaç Avrupa ülkesi listenin daha altlarında yer alıyor. Bu bağlamda 5G teknolojisinde geride kalmak istemeyen Avrupa, 4G de öncü olan ülkeler ile anlaşmalar yapıyor.

Yapılan bu anlaşma, Avrupa Komisyonu’nun Haziran 2014’te Güney Kore ve Mayıs 2015’te Japonya ile yaptığı anlaşmanın üzerinde kurulmuş durumda. Ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 programı aracılığıyla da 5G teknolojisi araştırmasına 700 milyon avro destek sunuluyor.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın