Adil kullanım kotası ABD’de yasaklandı

Now Reading
Adil kullanım kotası ABD’de yasaklandı

Federal temyiz mahkemesi, ağ tarafsızlığı kurallarını onayladı ve ABD’li internet servis sağlayıcıların kullanıcıların internetine müdahele etmesine engelleme getirdi. Ağ tarafsızlığı kuralları, ISS’lerin trafiği tamamen bloklaması ya da engellemesini (Adil Kullanım Kotası) ya da tam tersine daha çok para ödeyenlere daha hızlı internet verilmesini yasaklıyor.

ABD’deki internet servis sağlayıcılar artık internete müdahale edemeyecek ve Adil Kullanım Kotası (AKK) gibi kısıtlamalar uygulayamayacak.

ABD Başkanı Barack Obama ‘da 2 yıl önce bloklanmamış, bant genişliği daraltılmamış, “Açık İnternet”ten yana olduğunu açıklamıştı.

Ülkemizde zaman zaman siyasal gelişmeler olduğunda Türk Telekom ya da diğer operatörlerin Twitter ya da Facebook’a giden hatları kısıtlaması da bu tanıma giren bir durum. Diğer bir durum ise ülkemizde çok şikayete neden olan “Adil Kullanım Kotası” (AKK) uygulaması. Her ikisi de, ağ tarafsızlığını ihlal eden durumlar olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de bu konuyla ilgilenmesi gereken düzenleyici kurul ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK). Dolayısıyla tüketici haklarını koruması açısından internet servis sağlayıcılara Adil Kullanım Kotası (AKK) gibi kısıtlamaları kaldırmaları konusunda BTK’nin çeşitli yasaklayıcı kararlar alması gibi çalışmalar değişiklikler yapılacak mı, bekleyip göreceğiz.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın