Akıllı telefonlarda SAR Değeri listesi (Özgül Emilim Oranı)

Now Reading
Akıllı telefonlarda SAR Değeri listesi (Özgül Emilim Oranı)

Cep telefonları insan hayatına girdiği günden bu yana her çıkan yeni modelde farklı özellikler ile bizlere sunuluyor. Her modelinin birbirine olan üstünlüğü bazen kamerası ile, bazen, işletim sisteminin hızı ile bazen pil kullanım ömrü ile ve diğer çeşitli öne çıkan özelliklerle sınanmakta.

Akıllı telefonlarında dikkat etmemiz gereken önemli bir kriter daha mevcut. Kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen ve bilinse bile göz ardı edilen bir kriter. Sağlığımızı etkileyen bu kriter akıllı telefonlardaki SAR değeridir.

SAR DEĞERİ Açılımı Spesific Absorption Rate

Sar değeri;  Türkçesi Özgül Emilim Oranı Kilogram doku başına yutulan elektromanyetik güç” olarak tanımlanabilir. Birimi Watt/Kilogram (W/kg)’dır.Biraz daha açarak; Bir elektronik cihaz tarafından yayılan elektromanyetik dalganın dokuya işlediği miktar” olarak tanımlayabiliriz.

Akıllı telefon alırken kesinlikle kontrol etmemiz gereken SAR değeri aslında uluslararası standartlar ve sertifika toplulukları cep telefonlarının 2.00 SAR değeri ile piyasaya çıkmasına izin veriyor. Bizim önerimiz telefon alacaksanız max 1SAR değerini geçmesin.

–> Her ülke, SAR değeri konusunda bazı sınırlamalar getirmiştir. Örneğin Avrupa ülkelerinde, cihazların sahip olması gereken SAR değeri, maksimum 2.0 W/kg‘dır. Bu durum Amerika’da 1.6 W/kg iken; ülkemizde de Avrupa standartlarına göre düzenlenerek, 2.0 W/kg olarak belirlenmiştir.
ICNIRP (Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyonlardan Korunma Komisyonu) tarafından önerilen SAR değerleri şu şekildedir:

Frekans aralığı Lokalize SAR (baş ve göğüs) (W/kg) Tüm vücut ortalama SAR (W/kg) Lokalize SAR (uzuvlar) (W/kg)
10 MHz’den 10 GHz’e kadar 2 0.08 4

SAR Değeri nelere bağlı olarak değişir?

 • Çift hatlı telefonun tek hatlı telefona oranla yaydığı SAR değeri daha yüksektir.
 • GSM Operatörünün çekim gücünü az ise daha yüksek SAR değeri ile konuşursunuz.
 • Herhangi bir araçla seyir halinde iken cep telefonunun yaydığı SAR değeri artar. Çünkü seyir halinde farklı baz istasyonlarından bağlantı kurulmaya çalışılır.
 • Baz istasyonlarının sürekli değişmesi SAR değerinin artmasına neden olur.
  Telefon alırken düşük SAR değerlerine sahip olamasına özen gösterin.
 • İyi çekmeyen yerlerde konuşmayın.
 • Asansör gibi kapalı alanlarda yayılan SAR değeri artacaktır. Metali aşmak için daha fazla enerji harcayacaktır.
 • 3G ve Wifi gerekli değil ise açık bırakmayın, yayılan SAR miktarı artacaktır.
  Kalabalık ortamlarda cep telefonunu kullanmayın. Bir çok kişinin aynı anda cep telefonunu kullanması sayılan SAR değerini de artıracaktır.
 • Ucuz taklit Çin malı telefonların yayacağı SAR değeri fazla olacaktır. (Çin malı olan Xiaomi gibi kendini kanıtlamış markalar bu kapsamda değildir)
 • Arama tuşuna bastıktan sonra karşı tarafın sesi gelene kadar kulağınıza koymayınız, telefon ilk arama sırasında yüksek SAR yayacaktır.
 • Kulaklıkla veya eller serbest (freehands) ile konuştuğumuzda daha az SAR almaktayız.
 • Uzun süre telefonla konuştuğumuzda vücudun alacağı SAR artacaktır.

Aşağıdaki listede akıllı telefonların SAR (W/kg) değerlerini “SAR EU_W/kg (10g)” birim değeri ile listeliyoruz. Listenin referans olabileceğini düşünüyoruz. Unutulmamalıdır ki  Radyasyonunun iyisi kötüsü olmaz fakat SAR değeri yüksek olan telefon sağlığımızı daha fazla etkiliyor…

En son Güncelleme:
07.05.2017 Samsung modellerde eksik olan SAR değerleri eklendi.
30.04.2017

Sar Değeri Listesi

Akıllı telefonların Tüm Özelliklerin Listelendiği TELEFON BULMA ROBOTU ‘na buradan erişebilirsiniz.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
20%
İyi
40%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
40%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın