Android 6.0 Marshmallow ‘u tanıyalım

Now Reading
Android 6.0 Marshmallow ‘u tanıyalım

29 Mayıs 2015 tarihinde Google yaptığı I/O 2015 konferansında Android M 6.0’ı duyurdu ve önizleme sürümünü yayınladı. Konferans sonrası “M” kodunun açılımını ne olacağı merak edilmeye başlandı ve 19 Ağustos 2015 tarihinde Google Android 6.0’ın kod adını Marshmallow olarak duyurdu ve 3.önizleme sürümünü yayınladı.

Son gelişme olarak 29 Eylül 2015’de Android 6.0 Marshmallow bulunan LG Nexus 5X ve Huawei Nexus 6P tanıtılmıştır. İlgili haberimizi buradan sizlerle paylaşmıştık.

Peki Marshmallow ‘u lollipop’tan ve daha önceki sürümlerinden ayıran özellikleri daha doğrusu artıları neler.

Now on Tap özelliği ile hızlı bilgi edinme

O an okuduğunuz, izlediğiniz veya dinlediğiniz şeyle ilgili derinlemesine bilgi için home tuşuna dokunup beklemeniz yeterli.

Akıllı çalışan Batarya özelliği 

Android Marshmallow’un akıllı batarya özellikleri sayesinde cihazınızın şarjının daha uzun süre dayanmasına yardımcı oluyor. Örneğin, aktif kullanımda değilken devreye giren Doze cihazınızı uyku durumuna getiriyor. Böylece şarj etmeyi unutmuş bile olsanız, telefonunuzun alarmı sabah çalabiliyor. Ayrıca çok seyrek kullandığınız uygulamalar da düzenli kullandıklarınız için pil ömründen tasarruf etmek için App Standby konumunda beklemeye alınıyor.

Uygulama izinleri ve mahremiyet

Android Marshmallow’un uygulama izinleri size kişisel mahremiyetiniz üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlıyor. Uygulamaların her zaman her şeye erişmesine izin vermeye gerek yok. Android Marshmallow için geliştirilen uygulamalarda neyi ne zaman paylaşmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Ayarlar üzerinden uygulama izinlerini dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Güvenlik üst seviyede

Her zaman saf bir Android deneyimi yaşamanız için açılış doğrulama (verified boot) özelliği cihaz yeniden başlatıldığında devreye girerek, firmware ve Android işletim sisteminin fabrika sürümünden sonra değişikliğe uğradıysa sizi uyarır.

Direct Share ile Hemen paylaşın

Android 6.0 Marshmallow’un Direct Share özelliği ile en sık paylaştığınız uygulamalar yalnızca bir tık ötenize geliyor.

Gelişmiş yedekleme ve geri yükleme

Otomatik Uygulama Yedekleme özelliği sayesinde Android cihazlar arasında geçiş yaptığınızda uygulamalarınız yalnızca yeni cihazınıza otomatik olarak kurulmakla kalmaz, başlattığınızda da tam olarak eski cihazınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Android Marshmallow bunlara ek olarak arama kaydı, senkronizasyon ayarları, tercih edilen uygulamalar, rahatsız edilmeme ve erişilebilirlik gibi daha birçok sistem ayarını da yedekler.

Geliştirilmiş sesli etkileşim ile daha fazlasını yapın

Android Marshmallow ile uygulama geliştiriciler konuşmaya yönelik deneyim özeliklerini doğrudan uygulamalarının içinde geliştirebiliyor. Böylece bu yeni sesli etkileşim özelliğini destekleyen tüm uygulamalarla artık etkileşime girebileceksiniz. Örneğin, “Bana müzik çal” dediğinizde uygulama size “Hangi tarz müzik” diye sorabilecek.

Parmak izi sensörü geliştirildi “Kilidi açmak için dokunmanız yeterli”

Yazması zor şifrelerle uğraşmayın, telefonunuza parmak ucunuzla ulaşın! Parmak iziniz destekleyen donanımın bulunduğu cihazlarda Android Pay ve Play Store’a hatta uygulamalara hızlı ve güvenli şekilde girip çıkmanıza olanak tanır.

USB Type C: Yıldırım hızında şarj

Android Marshmallow cihazınızda ihtiyaç duyduğunuz her şeye tek bir kabloyla güç verebilirsiniz. Uygun donanıma sahip cihazlarda USB Type C bağlantı girişi ve kablosuyla hızlı şekilde pilinizi şarj edip veri aktarabilirsiniz.

Flex Storage ile kolay depolama

Flex Storage, bu özelliği destekleyen cihazlara SD kart gibi harici bir depolama birimi bağlandığında devreye girerek bu SD kartın genişletilmiş dahili bellek gibi davranmasını sağlar. Bu sayede uygulama ve oyunlarınız herhangi bir ekstra bellek yönetimine gerek kalmadan geleneksel bellek uygulamaları gibi çalışır. Flex Storage ayrıca SD kart üzerindeki veri ve uygulamaları şifreleyerek bir anlamda cihazınızda kilitli tutar.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın