Drone ‘lar hızla gelişiyor

Now Reading
Drone ‘lar hızla gelişiyor

Drone ‘lar artık yavaş yavaş insan ihtiyaçlarını karlılar pozisyona geldiler. Arama ve kurtarma durumlarının yanı sıra havacılık ve hatta sinema sektöründe de kullanılıyorlar. Fakat kullanılabilirliğinde bazı problemleri de beraberinde getiriyorlar. Bu problemden biri ise çarparak etrafına veya kendine zarar vermesi.

İsviçreli Flyability firması çarpışma toleranslı drone, yani Gimball ile bu durumun üstesinden gelmeyi başardı. Karbon kafesi sayesinde çarpışma esnasında kamera veya rulmanlarını kaybetmeden geriye sıçrayabilen Gimball, insanlara yakın uçuş da yapabiliyor.

Tasarımında camdan dışarı çıkmaya çalışan sineklerden ilham alınan Gimball, özellikle yıkılmış binalarda ve radyoaktif serpintilerde kullanılmak için yapılmış. Arama ve kurtarma görevlerine uygun olması için hafif ve güvenli tasarlanan Gimball’un 360 derece ve yakın görüş sağlayan HD bir kamerası da var.

İç pusulası sayesinde çarpma anında yönünü kaybetmeden kontrollü uçuş yapabilen Gimball’u kumanda etmek son derece kolay. Ancak bu özelliklerle yetinmeyen firma, Gimball’un karanlık ve dumanlı alanlardaki etkinliğini artırmak için kızılötesi tarayıcı da ekleyeceğini açıkladı.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın