Dubai elektrikli otomobil kullanımına teşvik ediyor

Now Reading
Dubai elektrikli otomobil kullanımına teşvik ediyor

Dünya petrol rezervleri ve üreticisi olarak Dubai bilindiği üzere büyük bir rol sahibi. Buna rağmen Dubai yönetiminden elektrikli otomobil kullanımı için kolaylıklar sunulacağı bilgisi verildi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Karaca, ‘Dünyanın mevcut fosil yakıtlarına baktığımız zaman ekonomik ömürler açısından dünyanın yaklaşık 45 yıllık bir petrol rezervi kaldı. Tüketim hızla devam ederse dünyadaki petrol rezervleri 40 ya da 45 yıl sonra tükenmiş olacak’ dedi.

Dubai geleceğin elektrikli otomobillerle şekilleneceğini düşünüyor olmalı ki böyle bir karara varmışlar.

Otoban kullanımı, Otopark ve Şarj bedava,…

Alınan bilgilere göre Dubai’deki elektrikli otomobiller otobanlarda geçiş ücreti ödemeyecek ve otoparklara para vermeyecek. Ayrıca 2019’a kadar otomobil şarj etmek de ücretsiz olacak.
2015 yılında kente 150 adet elektrikli otomobil şarj istasyonu kuran Dubai Emirliği, çevre dostu istasyonların sayısını 2018 yılı sonuna kadar 250’ye çıkaracak. Ayrıca 2019 yılı sonuna kadar bu istasyonlardan yararlanmak ücretsiz olacak.

Elektrikli süper spor otomobil üretimi konusunda da Avrupa ve Amerikalı rakipleriyle yarışan Dubai’de ayrıca 2020 yılının sonuna kadar 32 bin adet ve 2030 yılının sonuna kadar da 42 bin adet elektrikli otomobil üretilmesi planlanıyor.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın