Facebook ‘tan Afrika’ya uzaydan ücretsiz internet bağlantısı

Now Reading
Facebook ‘tan Afrika’ya uzaydan ücretsiz internet bağlantısı

İnternet erişiminin herkesin hakkı olduğunu ve herkesin internetten faydalanması gerektiğini düşünen Facebook bu kapsamda oluşturduğu proje olan  Internet.org projesi kapsamında, ilk etapta kendi uydularını üreteceği ile ilgili söylentiler ile gündeme gelmişti.

Eutelsat ile anlaşma sağlayan Facebook, 2016 yılı ile birlikte uydular üzerinden Afrika’ya ücretsiz internet hizmeti getirecek. Eutelsat’ın Amos-6 isimli uydusunu kullanarak Afrika’da bu projesini hayata geçirecek. Bu sayede “uzaydan ücretsiz internet erişimi” fikri uygulamaya geçmiş olacak.

Mark Zuckerberg ‘in konuya ilişkin yaptığı açıklamayı buradan görebilir siniz. Yapılan açıklama neticesinde Zuckerberg , Amos-6’nın şu anda yapım aşamasında olduğunu ve 2016 yılı ile birlikte hizmete gireceğini söylüyor.

Eutelsat tarafından yapılan açıklamaya ise buradan erişebilir siniz. Açıklama kapsamında , Amos-6’nın sahip olduğu kapasitenin -ilk etapta bölge bölge de olsa- Afrika’nın en uzak bölgelerine bile internet erişimi sağlayabilecek düzeyde olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Facebook ‘un üzerinde çalıştığı bir diğer proje ise dev drone’ların kullanılıp internet erişimini sunmak gibi bir çalışması da bulunuyor.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın