Google AlphaGo ile 19 yaşındaki Ke Jie karşı karşıya

Now Reading
Google AlphaGo ile 19 yaşındaki Ke Jie karşı karşıya

Lee Sedol adını hatırlamayabilirsiniz fakat bu kişi Güney Kore’li bir GO oyuncusu. Bundan birkaç yıl önce bilinen en iyi GO oyuncusu olarak anılıyordu.

Google 2014 yılında DeepMind ekibi ile birlikte çalışarak GO oyununa özel bir yazılım geliştirdi. Bu yazılımın adı AlphaGo.

AlphaGo popüleritesini ve hatta kendini ispatlama olarak sayılabilecek oyununu Lee Sedol ile yaptı ve Go efsanesi Lee Se-do’yu toplam beş müsabakanın sonunda 4-1’lik bir skorla mağlup etmişti.

Aradan geçen 1 yıldan sonra Lee Sedol’u rahatlıkla yenmeyi başarın Çin’li GO oyuncusu 19 yaşındaki Ke Jie. 10 yaşından beri GO oynayan Ke Jie, şu anda dünyanın en iyi GO oyuncusu ünvanına sahip durumda.

Mayıs ayı içinde Çin’in Wuzhen şehrinde düzenlenmesi beklenen Go etkinliğinde AlphaGo sistemi ile Ke Jie karşı karşıya gelecek ve karşılaşmada toplamda üç maç yapılacak.

Diğer yandan etkinlikte AlphaGo sadece insanlara karşı olan yeteneklerini sergilemeyecek. Yapay zekânın insanlarla birlikte nasıl bir performans göstereceği de AlphaGo’nun gerçek Go oyuncularıyla aynı takımda olacağı müsabakalarda ortaya çıkacak. Google, Çin Go Derneği ve Çin hükümetinin birlikte düzenlediği etkinlik 23-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın