Ana sayfa Genel teknoloji Hyundai ve Google, Otonom araç projesi için birlikte çalışacak

Hyundai ve Google, Otonom araç projesi için birlikte çalışacak

48
0
➹ PAYLAŞ

Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Jeong Jin Haeng ve Google tepe yöneticilerinin birlikte çalışabilmek adına pazarlıklar yaptığı bilgisi duyuruldu. Otonom araçlarını en kısa sürede piyasaya sunmak isteyen Hyundai yönetimi Google ile birlikte çalışmak istiyor.

Uzun süredir kendi kendine otonom araç projeleri üzerinde çalışan Google, projelerini gerçekleştirmeyi de başarıyor. Otonom otomobil çalışmalarında herhangi bir otomobil üreticisinden de destek almayan google , çalışmalarının sürekliliği durumunda masrafların fazla olacağının da bilincinde.

Bu aşamada Hyundai, Google’a bir teklif götürmeye karar verdi. Şu anda, dünyanın en büyük beşinci otomobil üreticisi konumunda bulunan Güney Koreli şirket, Google’ın otonom mimarisiyle, kendi otomobil altyapısını tek potada eritmeyi ve Silikon Vadisinde de, kendini kanıtlamayı amaçlıyor.

Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Jeong Jin Haeng, Google’a bizzat teklif götürmüş durumda. Hyundai Yönetim Kurulu Başkanı Jeong Jin Haeng durumu şöyle özetliyor:

“Google, dünyanın belki de en büyük teknoloji üreticisi. Lakin, otomobil sektöründe hiçbir tecrübesi yok. Biz, mobil teknolojilerinden en çok yararlanan üreticilerden biriyiz. Neredeyse tüm yeni nesil araçlarımızda Apple’nın Car Play ve Google’ın eş değer uygulamaları yer alıyor. Bunu, birkaç seviye üste taşımakta kararlıyız.”

Büyük G, Otonom Araç projesi kapsamında Fiat-Chrysler grubundan, kısa süre önce 100 araç satın almıştı. Bunların da, 2017 yılında otonom mimariyle satışa sunulması bekleniyor. Eğer Amerikalı şirket, Hyundai’nin projesini kabul ederse, dünyanın en büyük otonom araç filolarından birini oluşturabilir ve gerek Amerika, gerekse Uzak Doğu’da ciddi pazar payları elde edebilir.

Sızan bilgiler, görüşmelerin olumlu yönde yol aldığı biçiminde. Ancak, ikili arasında ortaklık kurulup kurulamayacağının 2016 sonuna doğru belirleneceği kanısındayız.

Bir Cevap Yazın