Kanser hücresinin gelişimi 3 boyutlu olarak modellendi.

Now Reading
Kanser hücresinin gelişimi 3 boyutlu olarak modellendi.

Amerika ‘daki 2 üniversite  ve İskoçya ‘daki 1 üniversitenin kanser hücreleri üzerine ortak çalışmaları sonucunda bir ilke imza atıldı.

Harvard, Johns Hopkins (ABD) ve Edinburgh (İskoçya) üniversitelerinin ortak çalışması sonucunda kanser hücresinin gelişimi ilk kez üç boyutlu olarak modellendi. Yeni tümör modeli kanserin tıbbi müdahaleye rağmen neden yayılmaya devam ettiği sorusuna yanıt bulunmasını sağlayabilir.

kanser_3 (1)Yeni araştırma tümörlerin neden aynı sayıda dönüşüme uğradığı, tümörün tıbbi müdahaleye rağmen neden yayılmaya devam ettiği gibi sorulara da yanıt bulunmasını sağlıyor.

Harvard Üniversitesi Evrimsel Dinamik Programı Direktörü Martin Nowak ulaşılan sonuçla ilgili olarak, “Daha önce kanserin gelişimi üzerine yaptığımız çalışmalarda fiziksel olmayan modelleri kullanıyorduk. Ancak bu modeller katı haldeki tümörün özeliklerini tanımlayamıyordu. Şimdi bunu yapabilmek için ilk kez elimizde sayısal bir model var” dedi. Novak’a göre yeni model, hücrelerin nasıl taşındığı hakkında da bilgi verecek. 

Novak bu konuda, “Hücrelerin hareketliliği kanserin daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Bu durum kanseri homojenleştiriyor ve hücrelerin aynı tip mutasyonlar geçirmesine yol açıyor. Tümörün ilaca hızlı bir şekilde dayanıklı hale gelmesinin nedeni de bu” diye konuştu. 

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın