Kriptolu TÜBİTAK telefonu 45 saniyede çözüldü

Now Reading
Kriptolu TÜBİTAK telefonu 45 saniyede çözüldü

Devlet yönetimi için özel üretilen MİLCEP- K2 kodlu kriptolu telefonların kapalı metnin 45 saniyede tamamen kırılabildiği belirtildi.

Ses ve verileri şifreleyen, devlet büyüklerinin haberleşmesi için 5 yıl önce hayata geçirilen MİLCEP-K2; TÜBİTAK, BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından üretildi. Görüşmelerin istenmeyen kişiler tarafından dinlenmesini engellediği belirtilen MİLCEP-K2 ile Türkiye, kriptolu cep telefonu üreten 6 NATO ülkesinden biri olmuştu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 28 eski personelinin yargılandığı davada bilirkişi heyeti önemli bir rapor sundu. Bu iki kurum devlet büyüklerinin kullandığı ve aralarında kriptoluların da bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik kapatılmıştı.

Bilirkişi heyetinin, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen 18 MİLCEP-K2 kriptolu telefonu incelediği bildirilen raporda, MİLCEP-K2 kriptolu cep telefonlarına yönelik incelemede “kriptografik” açıdan çok büyük açıklar tespit edildiği vurgulandı. Kriptolu cihazlarda kriptografik hesapların ayrı donanım birimi ve açık operasyonlardan tamamen ayrı biçimde yapılmasının önemli bir prensip olduğu belirtilen raporda, incelemeye konu telefonların hafıza kartı, işlemci ve özellikle rastgele sayı üretiminde bu prensibe uymadığı ifade edildi.

MİLCEP- K2 özellikleri:
Özellikler Kaynak https://www.tubitak.gov.tr

− Operating in GSM 850/900/1800/1900 MHz standard
− GPRS Class 12, EDGE Class 12, CSD V.110, V.32
− Secure Voice/Data communication
− Plain Voice communication
− Plain SMS transmission/reception
− English and Turkish language options
− Personal Information Management Tools: Addressbook, Calendar, Notes etc.
− Applications: Clock, Calculator, System Information, Games, World, Help Browser etc.
− PC synchronization
− Different ring profile options

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın