Samsung Galaxy Note 5 inceleme ve teknik özellikleri

Now Reading
Samsung Galaxy Note 5 inceleme ve teknik özellikleri

Samsung Galaxy Note 5, 13 Ağustos’ta Samsung tarafından New York’ta düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.  Note 5 ‘te ne gibi yenilikler ve geliştirmelerin olduğunu, iyi ve kötü yanlarını tüm detayları ile incelememizde irdeledik.

Kısaca Teknik Özellikleri nedir ?

Mali-T760 MP8 grafik birimi, 2.1 GHz hızında çalışan 4 adet ARM Cortex A57 çekirdeği ve 1.5 GHz hızında çalışan 4 adet ARM Cortex A53 çekirdeğinin toplamından oluşan 4 çekirdekli Exynos 7420 işlemcisi kullanılıyor. 5.7 inç büyüklüğünde Super AMOLED ekran ile gelen cihaz, 2K 1440 x 2560 piksel çözünürlüğünde ve 518ppı değerine sahip.

16 Megapiksel çözünürlüğünde OIS destekli ana kamera, f 1.9 diyafram değerine sahip cihazın ön kamerası ise 5 MP değerinde.

7.6 mm kalınlığında olan Galaxy Note 5, 171 gram ağırlığında. Ön ve arka tarafında Gorilla Glass 4 cam kullanan cihaz, yüzde 50 daha güçlendirilmiş alüminyum kasa ve çerçeve ile sağlamlığını arttırıyor.

 TASARIM : 

Tasarım konusunda çizgisini değiştiren Note 5 önceki modellerden farklı olarak Galaxy S6 tasarım çizgilerine kavuştu. Cihaza arka tarafından baktığımızda iki kenar içeriye doğru kıvrımlı şekilde tasarlanmış. Bu tasarım telefonu elinizde tuttuğunuzda daha küçük olduğu hissini oluştururken , kavrama kabiliyetini de arttırıyor.

Ön ve arka tarafında Gorilla Glass 4 cam kullanan cihaz, yüzde 50 daha güçlendirilmiş alüminyum kasa ve çerçeve ile geliyor. Ekstra dayanıklı 7000 serisi alüminyum ve Gorilla Glass 4 prim kombinasyonu ile üretilmiş. Arka kapağın deri görünümlü plastik yerine tamamen cam ile üretilmiş olması farklılık olarak göze çarpıyor.

Cihazın tüm bağlantı yuvaları CNC işleminden geçirilmiş bu da demek oluyorki bu cihazın üretimine oldukça önem verilmiş.

Tasarım başlığı altında S pen ‘e de değinmek istiyoruz.
Mükemmel uyum sloganı ile sunulan S Pen, samsung tarafından şu şekilde ifade ediliyor “S Pen ile e-posta yazarken, sosyal medya akışlarını kontrol ederken ya da çizim yaparken Galaxy Note 5‘in kavisli arka kısmı avucunuzun içine rahatça oturur. Bu uyuma bayılacaksınız.”

S pen ‘i inceleyecek olur isek ;
Yuvasından çıkarılır çıkarılmaz geliştirilmiş temassız komut etkinleşir ekranda durur ve komut vermenizi bekler.  S Pen ile kaydırılması gereken uzun sayfalar tek bir görüntü olarak yakalanabilir ve en garip şekiller bile tek bir hızlı hareketle seçilip yakalanabilir. 

Gerçekçi basınç hassasiyeti ve çok hassas kalem ucu, yazı yazarken ve çizim yaparken yeterince kontrollü olduğunu görüyoruz. Tasarımsal anlamda metal görünümlü olmasına rağmen plastik malzemeden yapılmış. Bir önceki modele göre kalem biraz incelmiş, S pen ‘in incelmesi kullanırken avucunuzdan kayacak gibi bir his veriyor.

 EKRAN : 

Samsung Galaxy Note 5 ekranı 5,7 inç Quad HD Super AMOLED (518 ppi) değerine sahip. Baştan belirtmek isteriz ki Note 5 ‘in en beğendiğimiz yanı ekranı. Ekran renklerin ve ışık çok iyi.

Bildiğimiz gibi Samsung kendi panelini kendisi üretiyor. SAMOLED ismini verdiği bir panel teknolojisi kullanıyor. Diğer önde gelen üreticiler LG, Apple gibi üreticiler IPS tabanlı ekran kullanıyor. Samsung ‘un ayır edici özelliği ekran kısmında diğerlerinden kendini farklı konuma getiriyor.  

 KAMERA : 

16 Megapiksel çözünürlüğünde OIS destekli ana kamera, f 1.9 diyaframla başarılı işler çıkartıyor. Cihazda çekim kalitesini arttıran yenilik ise optik görüntü kararlılığını sağlayan donanımsal OIS modülüne ek olarak yazılımsal destek de gelmesi. Samsung’un buna verdiği isim VDIS (Video Dijital Görüntü Stabilizasyonu) Böylece ‘melez OIS’ diyebileceğimiz şekilde ikisini bir arada kullanmak suretiyle çekimlerde sallantıdan kaynaklanan bozulmalar en alt düzeye çekiliyor.  Ön kamera ise 5 MP değerinde.

 PERFORMANS : 

Samsung Galaxy Note 5 Android ‘in son işletim sistemi olan v5.1.1 Lollipop işletim sistemi ile çalışmaktadır.

İşlemci kısmında 64-bit mimarili Exynos 7420 yongaseti karşımıza çıkıyor. Bu yongaseti FinFet tabanlı ve 14nm üretim teknolojisine sahip. Bunun pratikteki faydası daha yüksek saat değerlerine (ve buna paralel performansa), daha az ısınma (ve buna paralel daha düşük güç tüketimi) ile çıkabilmesi.

Cihaz 4+4 çekirdek formatında çalışıyor. İlk 4 çekirdek 1.5 GHz hızında çalışan Cortex-A53 , ikinci 4 çekirdek ise  2.1 GHz hızında çalışan Cortex-A57
Detaylandıracak olur isek:
Cortex A53  Tasarruf odaklı çalışarak pil tüketimini minimize ediyor. Genel dolaşım, mesaj yazma vb. gibi düşük güç tüketimi gerektiren eylemler sırasında kullanılıyor.
Cortex-A57 Performans gerektiren uygulamaların çalışması esnasında devreye giriyor. oyun oynama , film izleme vb.

Sonuç olarak her ne kadar 4+4 formunda tanımlasak da aslında 8 çekirdek de her an aktif.

 PİL : 

Galaxy Note 5 kablosuz şarj özelliği ile geliyor. Li-Po 3000 mAh batarya ile gelen Note 5, normal kullanımlarda bir günü görebilecek seviyeye sahip. Fakat çok yoğun kullanımlarda Exynos 7420 ve2K ekran paneli yoğun güç tüketimine başlıyor ve şarj hızlıca bitiyor.

Cihazın şarj süresi ise oldukça verimli görünüyor.
05 dakika şarj: %7
10 dakika şarj: %15
30 dakika şarj: %45
75 dakika şarj: Tam dolum (resmi bilgilendirmesinde tam şarja 90 dakika ancak denemeler 75dk dolduğunu gösteriyor.)

Fiyatı ne kadar ?

Cihazın 32 ve 64 GB olmak üzere farklı dahili hafıza versiyonu bulunuyor. 32 GB’lık versiyonu 2700TL seviyelerinde iken, 64 GB’lık versiyonu da yaklaşık 3000 TL seviyelerinde satışa sunuluyor. Satış fiyatları satıcı firmaların fiyat kampanyalarınca değişiklik göstermektedir.

 TEKNİK ÖZELLİKLER : 

SAMSUNG GALAXY NOTE 5

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Android v5.1.1 (Lollipop)
 • İŞLEMCİ: ∑ 8 Çekirdek Cortex
 • RAM: 4 GB RAM
 • HAFIZA: 32/64 GB
 • KAMERA: 12.3 MP
 • PİL: Li-Po 2700 mAh

GENEL

 • Cihaz tipi
  Smart Mobile
 • Açıklandı Ürünün lansman yapıldığı tarihtir.
  01 Ağustos, 2015
 • Durum Cihazınızın satışa sunulduğu tarihtir.
  Mevcut. 2015 Ağustos Çıkış
 • İnceleme Ürün ile ilgili www.teknowanted.com sitesinin yapmış olduğun inceleme makalesidir.

TASARIM

 • Tasarım tipi Ürünün kasa tipinin durumudur. 3 gurupta ayrıştırılmıştır. Katlanabilir, Kaydırmalı tip ve tek gövde olarak belirtilmektedir.
  Tek kasa
 • Kalınlık
  153.2 x 76.1 x 7.6 mm
 • Ağırlık Ürünün ağırlığı gram olarak belirtilmiştir.
  171 g
 • Koruma KorumaCihazınızın Fiziksel olarak dayanımını açıklar. (Örnek: Suya dayanıklılık, Toza dayanıklılık)
  Corning Gorilla Glass 4
 • Renk RENKCihazınızın satışa sunulan renk çeşitliliğidir.
  İnci beyazı
  Siyah Safir
  Altın Platin
  Titan Gümüş

PLATFORM

 • İşletim sistemi İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır. En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve iOS örnek verilebilir.
  Android v5.1.1 (Lollipop)
 • Arayüz Telefon kullanırken kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin, yazıların yer aldığı ön sayfa.
  -
 • Chipset Chipset ya da Yonga seti bilgisayarın anakartı üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir.
  Exynos 7420
 • CPU CPU Çalıştırılmakta olan yazılımın içinde bulunan komutları işler. Central Process Unit (CPU)
  •Dört çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53
  •Dört çekirdekli 2.1 GHz Cortex-A57
 • GPU GPU Grafik İşleme Ünitesi ya da kısaca GPU (İngilizce'de Graphics Processing Unit kelimesinin kısaltılmışı), kişisel bilgisayar, iş istasyonları veya oyun konsollarında grafik yaratımı için kullanılan aygıttır. Modern GPU'lar bilgisayar grafiklerini işleme ve göstermekte son derece verimlidir ve yüksek paralel yapıları kompleks algoritmalar için CPU dan daha etkin kılar. GPU ekran kartının hemen üstünde olabileceği gibi anakarta entegrede halde de olablir. Yeni masaüstü bilgisayarların ve laptopların %90'ından fazlasında özel GPU'lardan çok daha güçsüz olan entegre GPU'lar kullanılmaktadır.
  Mali-T760MP8
 • RAM RAM Rastgele erişimli bellek(İngilizce: Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabilmektedir, çünkü mekanik tasarımları ancak buna izin vermektedir. RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulunur.
  4 GB RAM
 • Dahili hafıza Çıkarılabilir Memory Stick™’e gerek kalmadan depolama imkanı sağlayan yerleşik bellektir.Dijital fotoğraf makinelerinin artık yedek saklama çözümü sağlamak için dahili bir belleği vardır. Birçok Cyber-shot fotoğraf makinelerinde bellek boyutu en az 32MB’dir.
  32/64 GB
 • Harici kart girişi Harici hafızaCihazınızın arttırılabilir hafızasıdır. Cihazı desteklediği maksimum değerde hafızasını yükseltebilir siniz.
  YOK
 • Diğer Sensörler
  Parmak izi
  ivmeölçer
  jiroskop
  yakınlık
  pusula
  barometre
  kalp hızı
  SpO2

SENSÖRLER

 • Göz taraması (Iris scanner) İrislerinizdeki desen yapıları yalnızca size özgüdür ve kopyalanması neredeyse imkansızdır, yani iris kimlik doğrulama, telefonunuzu kilitli tutmak ve içeriklerini gizli tutmak için en güvenli yollardan biridir.
 • Parmak izi Fingerprint
 • İvmeölçer (Accelerometer) Eğim ve hareketleri ölçen sensörlerdir.
 • Jiroskop (gyro) Yön ölçümü veya ayarlamasında kullanılan, açısal momentumun korunması ilkesiyle çalışan sensördür. Jiroskoplu mobil cihazlar, oyunlarda daha fazla performans, uygulamalarda ise telefonun konumsal ve hareketsel yönünü hesaplamayı sağlar.
 • Yakınlık (proximity) Belirli uzaklıktaki cisimleri algılayan sensördür. Örneğin telefonu kulağınıza yanaştırdığınızda ekranın kapanmasını sağlar.
 • Pusula (compass) Dünyanın manyetik çekim alanından faydalanarak Kuzey 'i tespit eder ve buna göre yön belirlenmesine yardımcı olur.
 • Barometre (barometer) Hava basıncını ölçen sensörlerdir. Genelde doğa sporlarına ilgi duyanların ihtiyaç duyduğu sensörlerdir. Yüksek rakımlı tepe yürüyüşlerinde faydalı olmaktadır.
 • Kalp Atış Hızı (heart rate) Kalp atışını dakika üzerinden (BPM) ölçmektedir. Sensöre parmağınızı yerleştirmeniz durumunda devreye girerek kalp atış hızınızı ölçmeye başlar. Bu sensörle, spor yaparken veya günlük yaşamda hayati organlarınızı takip edebilirsiniz.
 • Hall Manyetik alanı algılayarak çalışan sensördür. Kullanım alanı; kapaklı kılıf kukkanıldığında kapağı açtığınızda telefonun çalışır konuma gelmesini sağlayan sensördür.

EKRAN

 • Ekran tipi TFT (Thin Film Transistor) IPS (In-Place Switching) OLED (Organic Light Emitting Diode) AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED)
  Super AMOLED
 • Ekran boyutu
  5.7 inç (~% 75.9 ekranın gövdeye oranı)
 • Çözünürlük Merkezi işlem birimi
  1440 x 2560 piksel
 • PPİ İngilizce “Pixel-per-inch (İnç başına düşen piksel, piksel hassasiyeti, piksel yoğunluğu)“in kısaltılmışıdır ve bir inçlik kısımdaki (2,54cm) piksel yoğunluğunu tanımlar. Buradan, düz ve doğru bir mantıkla, “PPI değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi ve keskin görüntü.” sonucunu çıkarabiliriz.
  ~ 518 ppi
 • Ekran koruma EKRAN KORUMACihazınızın ekranının fiziksel şartlara karşı dayanıklılığıdır.
  Corning Gorilla Glass 4

KAMERA

 • Arka Kamera Telefonunuzun ana kamerası olarak adlandırılan , cihazın arka bölümünde bulunan kameradır.
  16 MP
 • Arka Kamera özelliği
  1 / 2.6 'sensör boyutu
  1.12 mikron piksel boyutu
  Geo-tagging
  Dokunmatik odaklama
  Yüz / gülümseme algılama
  HDR
  Panorama
  Optik görüntü sabitleyici
  Otofokus
  LED flaş
 • Ön kamera
  5 MP
 • Ön kamera özelliği
  5312 x 2988 piksel
 • Video
  2160p@30fps
  1080p@60fps
  Optik görüntü sabitleme
  Çift video kayıt

MEDİA

 • Titreşim
 • FM Radyo Telefonunuzda internet bağlantınız olmadan radyo kullanmanıza imkan tanıyan sistemdir.
  VAR

BAĞLANTI

 • Bluetooth 2.4 GHz'lik frekans bandını kullanan radyo frekansları üzerinden veri aktarımı sağlayan evrensel kablosuz veri iletim sistemidir.
  v4.2, A2DP, EDR, LE
 • Wi-fi “Wireless Fidelity” kelimelerinin kısaltması olup kablosuz bağlılık veya kablosuz bağlantı anlamına gelir.
  Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
  Dual-band
  Wi-Fi Direct
  Hotspot
 • USB "Universal Serial Bus" teriminin kısaltmasıdır ve bir çeşit veriyolu standardını tanımlamak için kullanılır. Bu veriyolunun yardımıyla, teorik olarak 127 farklı cihazı sisteme bağlamanız mümkün olabilir. 'nin sunduğu veri transfer hızı. seri ya da paralel bağlantılara oranla çok daha yüksektir. Günümüzde piyasaya sürülen harici donanımların büyük çoğunluğu, bilgisayar bağlantısı için veriyolunu kullanmaktadır.
  microUSB v2.0, USB Host
 • GPS (Global Positioning System) Küresel Konum belirleme Sistemi, dünya çapında uydu ağŸı ile çalışŸan navigasyon sistemi, araba seyir sistemi
  VAR
 • NFC NFC yani Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi temelde, NFC standartlarına uyumlu elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlar.
  VAR
 • Jack girişi Telefonunuzu kulaklık girişi bölümüdür.
  3,5mm

NETWORK

 • 2G Network 2G İkinci nesil mobil iletişim teknolojilerine verilen kısaltmadır. Dünyada küresel anlamda en çok kullanılan 2G iletişim standardıdır. 2G’nin 1G’ye kıyasla farkı analog yerine sayısal veri tabanlı olmasıdır. Daha iyi bir ses kalitesine sahiptir. SMS bu standardın sağladığı bir uygulamadır. 8-13 kb/s veri hızına sahiptir. GPRS(General Packet Radio Service) 2G teknolojisi üzerinden paket anahtarlamalı olarak veri iletimi sağlayan ek bir teknolojidir. Genellikle cep telefonları ve internet arasında, küçük veri paketlerinin transferi amacıyla kullanılır. 2G GSM’ye oranla Veri akışını saniyede 30-50 kbit’e kadar hızlandırmıştır. bu teknoloji sayesinde mobil cihazlarda internet dünyasının ayak seslerini duyulmaya başlanmıştır.
  GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
 • 3G Network Küresel iletişim satandart’ı GSM teknolojisine sahip 2G’ nin gelişmiş bir üst versiyonudur. Bu gelişmiş sistem içinde; HSPA : ( High-Speed Packet Access) HSDPA : (High Speed Downlink Packet Access)HSUPA : (High Speed Uplink Packet Access) protokolü yer alır. 2G de veri transferi GPRS üzerinden gerçekleşirken, 3G de ise HSDPA ve HSPA+ protokolü üzerinden gerçekleşir. Bu protokoller sayesinde veri hızı 21 mbps hızına ulaştırmıştır. Bu teknololoji sayesinde Ses, data, video ve uzaktan yönetim gibi gelişmiş multi-medya; e-posta, web sayfası görüntüleme, faks, videokonferans gibi özellikleri kullanabiliriz. Ayrıca 3G ile cepten Facebook hesabınıza bakabilir, Google’da bir şey arayabilir, e-postalarınıza ulaşabilir televizyon seyredebilir, video izleyebilir, görüntülü konuşabilir, yüksek hızda film veya şarkı indirebilirsiniz.
  HSDPA 850 / 1900 / 2100 - N920T

  N920A, N920I
 • 4G Network 4G; 2G ve 3G’nin devamı bir teknolojidir daha gelişmiş olan bu teknolojiyi iki ayrı kablosuz bağlantı sistemi desteklemektedir. WİMAX ve LTE bu iki sistem birbirini tamamlamaktadır diyebiliriz.
  LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - N920A

  LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 26(850), 28(700) - N920I
 • SIM
  Nano SIM
 • Çift Sim
  Hayır
 • Speed
  HSPA 42.2/5.76 Mbps
  LTE Cat6 300/50 Mbps
  LTE Cat9 450/50 Mbps
 • Web Browser
  HTML5

BATARYA

 • Pil tipi
  Li-Poly (Lithium Polymer)
 • Kapasite Cihazınızın mAh cinsinden pil seviyesini belirleyen değerdir.
  3000 mAh
 • Yerleşim Cihazınızdaki bataryanın değiştirilebilir olup olmadığı anlamına gelmektedir.
  Çıkarılamaz
 • Ek özellikler
  VAR

UYARI

 • Bize ulaşın Bu sayfada bulunan bilgilerin %100 doğru olduğunu garanti edemeyiz.
  Geçerli telefon için herhangi bir bilginin yanlış veya eksik olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bize ulaşınız.
 • Samsung Galaxy Note 8
  • İŞLETİM SİSTEMİ: Android 7.1.1 (Nougat)
  • İŞLEMCİ: Octa-core (4x2.3 GHz ve 4x1.7 GHz)
  • RAM: 6 GB RAM
  • HAFIZA: 64/128/256 GB
  • KAMERA: Çift 12 MP f/1.7 & f/2.4, OIS
  • PİL: f/1.7 & f/2.4, OIS
  8.6
 • Samsung Galaxy S8
  • İŞLETİM SİSTEMİ: Android 7.0 (Nougat)
  • İŞLEMCİ: Octa-core (4x2.3 GHz & 4x1.7 GHz)
  • RAM: 4 GB RAM
  • HAFIZA: 64 GB
  • KAMERA: 12 MP, f/1.7, 26mm
  • PİL: Li-Ion 3000 mAh
  7.8
 • Samsung Galaxy S8 Plus
  • İŞLETİM SİSTEMİ: Android 7.0 (Nougat)
  • İŞLEMCİ: Octa-core (4x2.3 GHz & 4x1.7 GHz)
  • RAM: 4 GB RAM
  • HAFIZA: 64 GB
  • KAMERA: 12 MP, f/1.7, 26mm
  • PİL: Li-Ion 3500 mAh
  8.0
 • Samsung Galaxy A7 (2017)
  • İŞLETİM SİSTEMİ: SMART MOBİLE
  • İŞLEMCİ: Android v6.0.1 Marshmallow
  • RAM: 3 GB RAM
  • HAFIZA: 32 GB
  • KAMERA: 16 MP
  • PİL: 3600 mAh Li-Ion
  7.4
 • Samsung Galaxy A5 (2017)
  • İŞLETİM SİSTEMİ: SMART MOBİLE
  • İŞLEMCİ: Android v6.0.1 Marshmallow
  • RAM: 3 GB RAM
  • HAFIZA: 32 GB
  • KAMERA: 16 MP
  • PİL: 3000 mAh Li-Ion
  7.2
 • Samsung Galaxy A3 (2017)
  • İŞLETİM SİSTEMİ: SMART MOBİLE
  • İŞLEMCİ: Android v6.0.1 Marshmallow
  • RAM: 2 GB RAM
  • HAFIZA: 16 GB
  • KAMERA: 13 MP
  • PİL: 2350 mAh Li-Ion
  6.8

TÜM MODELLER >>

BU CİHAZA PUAN VER >>

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın