Washington Üniversitesi giyilebilir Böbrek geliştirdi!

Now Reading
Washington Üniversitesi giyilebilir Böbrek geliştirdi!

Böbrek problemi yaşayan hastalara umut olacak giyilebilir böbrek, hastaların diyaliz çilesinin biteceğinin habercisi olabilir.

Böbrek yetmezliği yaşayan insanlar Diyaliz Makinesinde belirli günlerde bağlı olarak zamanlarını geçirmek durumundalar. Diyaliz makinesine kanı temizleme görevini üstleniyor. Hastalığın şiddetine göre Haftada 1 gün diyalize bağlı olanların yanı sıra Haftanın 3 günü hatta Haftanın hergünü diyaliz makinesine bağlanan insanlar mevcut. Tam bu noktada geliştirilen Giyilebilir Gömlek yeterince önemli hale geliyor.

Yedi hasta üzerinde denenen makine, hastalar tarafından tam not aldı. Fakat WAK ismi verilen bu alet henüz test aşamasından çıkabilmiş değil. Yedi hastada da alınan olumlu sonuçların ardından cihazda teknik aksaklıklar meydana geldi.

Problemlerin diyaliz devresinde aşırı derecede karbondioksit baloncukları oluşması, kan uyuşmazlığı ve diyalizat akımından kaynaklandığı belirtildi. Bilimciler bu problemleri çözmek için çalışıyor.

Eğer test süreci biterse ve piyasaya sürülürse ülkemizdeki böbrek hastaları başta olmak üzere tüm dünyadaki böbrek hastaları için oldukça umut verici bir gelişme olacak.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın