Whatsapp güvenlik ayarları (en önemlik ilk 5 ayar)

Now Reading
Whatsapp güvenlik ayarları (en önemlik ilk 5 ayar)

Whatsapp uygulamasında bazı basit güvenlik ayarlarını değiştirerek güvenlik seviyenizi belirleyebilir siniz.
Bunun dışında uygulamayı kullanırken aşağıdaki davranışlarınızı da kontrol altında tutmanızda fayda var.

• Tanımadığınız kişilerden gelen bağlantıları açmayın. İnternet sitesi sizi bir virüse yönlendiriyor olabilir.
• Tanımadığınız kişilerin iletişim isteklerini göz ardı edin. Çoğu zaten paranızın peşinde.
• WhatsApp’ı güncel tutun. Böylelikle suçlular güvenlik açıklarından faydalanamaz.
• Zincir mesajları göz ardı edin. Zincir mesajlarının çoğu zararlı bağlantılar ya da sizden para aşırmayı amaçlayan hileler içerir.

1- Güvenlik sorgusu ekleyin

Sadece Android ve Windows Phone’lar için: Telefonunuzu eline alan herkes kısa bir bakışla WhatsApp’tan neler gönderdiğinizi öğrenebilir. Bu durum özellikle de birilerine tatil veya anlık çekim fotoğraflarınızı gösterirken problem olabilmekte. Bunun önüne geçebilmek için WhatsApp’ınıza bir kod sorgusu koymayı deneyebilirsiniz. Google ya da Windows’un uygulama mağazalarında bu işi yapabilecek ücretsiz uygulamalar mevcut. Örneğin Android için WhatsLock ya da Windows Phone için App Lock for Facebook, WhatsApp, Instagram vb.

2- Whatsapp’ta çevrimiçi durumunuzu gizleyin

WhatsApp sohbetlerinizde konuştuğunuz kişilerin en son ne zaman aktif olduğunu görebilmeniz mümkün. Eğer bu bilgiyi başkalarının görmesini istemiyorsanız, özelliği kolaylıkla kapatabilirsiniz. Ayarlar, Hesap, Gizlilik’e tıklayın ve Son görülmeyi, Hiç kimse olarak ayarlayın. Dikkat: özelliği etkisizleştirdiğinizde, siz de diğer kullanıcıların en son ne zaman çevrimiçi olduklarını göremiyorsunuz.

3- Whatsapp fotoğraflarınızı saklamayın

Eğer ailenizdeki diğer bireyler de Apple aygıtları kullanıyorsa, onların da WhatsApp fotoğrafları otomatikman tüm resim albümüne kaydedilmekte. iCloud ise otomatikman tüm fotoğrafları aygıtlar arasında eşliyor. Dolayısıyla, eğer WhatsApp fotoğraflarınızın size özel kalmasını istiyorsanız, bu fotoğrafların otomatik paylaşımını engellemeniz gerekmekte. WhatsApp’tan Ayarlar, Sohbet ayarlarına girin ve Medyayı otomatik indir seçeneğini etkisizleştirin.

4- Whatsapp Web’e giriş yapın

WhatsApp Web ile mesajlarınıza direkt olarak tarayıcınızdan erişebilirsiniz. Fakat eğer dikkatli biri değilseniz, PC’nizi kullanan diğer kişiler de hesabınıza erişebilir. Dolayısıyla bundan sonra siteyi kapatmak yerine,  ‘’Çıkış’’ butonunu kullanmaya dikkat edin. Özellikle de siteye ofis ya da bir internet kafe bilgisayarından giriyorsanız.

5- Profil fotoğrafınızı kilitleyiz

Sadece Profil fotoğrafınızdan kişilerin mesleğiniz ya da boş zamanlarınızdan neler yaptığınızdan haberdar olabileceklerini biliyor muydunuz? Sizi WhatsApp’ta eklemiş olan herkes fotoğrafınızı indirebilir, bunları tineye.com gibi internet sitelerine yükleyebilir ya da aynı resmi Facebook’ta kullanabilir. Ayarlar, Hesap, Gizlilik ve Profil fotoğrafına tıklayıp, resminizi sadece sizin kişi listenizdeki kişilerin görebileceği şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca profil resminizi daha doğal ve profesyonel bir resimle de değiştirmenizi öneriyoruz.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın