WhatsApp uygulamasında “Uçtan Uca şifreleme” dönemi başladı

Now Reading
WhatsApp uygulamasında “Uçtan Uca şifreleme” dönemi başladı

Şirketin blog sayfasında yapılan açıklamaya göre, yeni özellik sayesinde tüm iletiler iki cihaz arasında şifrelenecek, üçüncü kişiler tarafından hatta Whatsapp tarafından bile okunamayacak.

Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olacağı belirtiliyor.

Varsayılan Olarak Güvenlik

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi siz ve mesajlaştığınız kişi uygulamamızın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür. Pek çok mesajlaşma uygulaması mesajları sadece siz ve kendileri arasında şifrelemektedir. WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi ise gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiçkimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Bunun nedeni mesajlarınızın bir kilitle güvene alınmış olmasıdır. Kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek olmaz.
Özgürce Konuşun
WhatsApp Araması, aileniz ve arkadaşlarınız başka bir ülkede olsalar bile onlarla konuşmanızı sağlar. Tıpkı mesajlarınız gibi, WhatsApp aramaları da uçtan uca şifrelenmektedir, yani WhatsApp veya diğer kişiler bunları dinleyemez.

Kendiniz Görün
WhatsApp gönderdiğiniz mesajlar veya yaptığınız aramaların uçtan uca şifrelenmiş olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Kişi bilgisi veya grup bilgisindeki bildiriye bakın.

Detayları Alın
Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirilen, WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesinin derinlemesine teknik açıklamasını okuyun.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın