Yapay zeka (YZ) hastalık teşhisi yapacak

Now Reading
Yapay zeka (YZ) hastalık teşhisi yapacak

Yeni geliştirilen yapay zeka kişilerin göz resimlerine bakarak uzman doktora ihtiyaç duymadan uyuşturucu ve hastalık taraması yapacak.  ABD Gıda ve İlaç Dairesi, retina taraması yaparak pek çok hastalığı ve uyuşturucu kullanımını tespit edebilen bir yapay zeka sisteminin kullanımını onayladı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), diyabetle yaşayan 30 milyondan fazla Amerika vatandaşında görme kaybına neden olabilecek hastalıkları teşhis etmek için kullanılacak yapay zeka yazılımınaonay verdiğini açıkladı. Böylece Dünyada uzman bir doktora gerek duymadan hastalığa teşhis koyabilen ilk tıbbi cihazın satışına izin verilmiş oldu.

Fotoğraflara bakarak karar verecek;

IDx-DR, hastaların hemşire veya doktor tarafından yüklenen retina fotoğraflarını inceleyen fotoğraflarına bakarak uyuşturucu kullanımını ve hatta hangi uyuşturucunun kullanıldığını anlayabiliyor.

%87 oranda doğruluk;

-DR algoritmasını kullanan yapay zeka 900’den fazla resmin kullanıldığı klinik çalışmalarda hastalara yüzde 87’lik oranda doğru teşhis koymayı başardı. Şimdilik yeni yazılımın göz uzmanı olmayan hemşire ve doktorların klinik raporlar vermesini sağlamak için kullanmayı amaçlıyorlar.

Tepkimizi gösterelim😎
İşte bu
0%
İyi
0%
İdare eder
0%
Belki ilerde
0%
Bu olmamış!
0%
Yorumlar
Leave a response

Bir Cevap Yazın